Krakowska Szkoła Debaty najstarszy, nieprzerwanie istniejący konkurs debat oksfordzkich w Polsce, organizowany przez Krakowskie Stowarzyszenie Mówców wraz z III Społecznym Liceum Ogólnokształcącym im. Juliusza Słowackiego w Krakowie.

Każdego roku rozpoczynamy "bój na argumenty" pomiędzy szesnastoma krakowskimi szkołami średnimi, które przez cały rok szkolny pracują z tutorami - wolontariuszami Krakowskiego Stowarzyszenia Mówców.

Celem Szkoły Debaty jest rozwój umiejętności miękkich i kompetencji przyszłości takich jak krytyczne myślenie, analiza argumentacyjna czy praca w grupie. Komunikacja jest dla nas sztuką.

W każdej edycji projektu bierze udział bezpośrednio 64 uczniów, którzy współpracują z nauczycielami i tutorami. Ponadto, w wielu szkołach Krakowskie Stowarzyszenie Mówców prowadzi koła debat, docierając do ponad stu uczniów i uczennic rocznie. Faza pucharowa turnieju rozgrywana jest w historycznej Sali Obrad Rady Miasta Krakowa

WYPOWIEDZI OSÓB ZAANGAŻOWANYCH W PROJEKT

Anna Kulma 
Prezeska Krakowskiego Stowarzyszenia Mówców 

Irena Worobkiewicz
Koordynatorka
XXI Krakowskiej Szkoły Debaty

Łukasz Słoniowski
Marszałek 
Krakowskiej Szkoły Debaty

Iwo Wroński
Dyrektor III Społecznego Liceum Ogólnokształcącego 

Krzysztof Kotarski
Najlepszy Mówca XXI Krakowskiej Szkoły Debaty

Dr Anna Okońska-Walkowicz
Pełnomocnik Prezydenta Krakowa ds. Polityki Senioralnej

Czym jest debata oksfordzka? To ustrukturyzowany rodzaj kulturalnej dyskusji, w której występują dwie drużyny. Zadaniem jednej z nich jest zgodzenie się z tezą, a drugiej - jej obalenie. To, jakie stanowisko przyjdzie reprezentować uczestnikom debaty, rozstrzyga losowanie, które odbywa się przed debatą. Dzięki temu uczniowie ćwiczą swoje umiejętności argumentacyjne oraz są wyciągani z tzw. baniek informacyjnych.

FINAŁ XXI KSD

DEBATA O III MIEJSCE XXI KSD

SPOT PROMUJĄCY XXI KSD

Finał XXI Krakowskiej Szkoły Debaty to zadanie publiczne współfinansowane ze środków miasta Krakowa.

Odwiedź nas na Facebooku

Zobacz profil Szkoły Debaty i dowiedz się więcej!