Projekt współfinansowany przez Instytut Rozwoju Języka Polskiego im. świętego Maksymiliana Marii Kolbego ze środków Ministra Edukacji i Nauki.
Projekt opierał się na intensywnej współpracy z organizacjami polonijnymi. Od września do grudnia działaliśmy na rzecz Polonii w Pradze, Wilnie i Londynie.
Najpierw wyszkoliliśmy dziesięć liderek polonijnych. Podczas kilkudniowego zjazdu w Warszawie, przekazaliśmy im wiedzę i kompetencje, ułatwiające popularyzację języka polskiego i polskiej kultury. Nasze liderki uczyły się o języku wartości, języku technologii i o przetwarzaniu języka naturalnego na sztuczny. Wzięły także udział w warsztatach z debaty oksfordzkiej oraz odwiedziły m.in. Giełdę Papierów Wartościowych i Muzeum Warszawy.
Debaty oksfordzkie w Czechach, Litwie i Wielkiej Brytanii były kolejnym punktem projektu. Liderki współpracowały z miejscowymi instytucjami i zaprosiły polskie społeczności do udziały w wydarzeniu. Równocześnie trwały prace nad produkcją materiałów promocyjno-edukacyjnych. Poniżej udostępniamy: – grę „Polska Przygoda Słowna”, – przewodnik „6 sposobów na naukę języka polskiego”, – film „Spacer po czeskiej Pradze śladami polskich akcentów”, – filmy instruktażowe na temat debaty oksfordzkiej.
Na konferencji podsumowującej miały miejsce: – dwa wykłady prowadzone przez językoznawczynię dr Małgorzatę Majewską i dziennikarza podróżniczego Pawła Kunza; – premiera materiałów, przygotowanych przez liderki; – pokazowa debata oksfordzka nad tezą: Aktywne promowanie polskiej kultury poprzez sztukę, muzykę i film jest skutecznym sposobem na zwiększenie zainteresowania nauką języka polskiego na świecie. Wszystkie punkty konferencji można odtworzyć poniżej.
Szczegółowe informacje znajdziecie na naszej stronie na Facebooku. Zapraszamy!