Małopolski Turniej Debat Historycznych

PROJECT OVERVIEW

Małopolski Turniej Debat Historycznych IPN to wojewódzkie eliminacje do największego w Polsce turnieju debat o historii. Trzecia edycja projektu przyciągnęła ponad 100 szkół średnich w całej w Polsce, w tym aż 16 z małopolski, przez co małopolska edycja jest drugim największym turniejem eliminacyjnym w kraju. Turniej jest współorganizowany przez stowarzyszenie wraz z Instytutem Pamięci Narodowej – oddział w Krakowie.

W ramach turnieju każdego roku młodzież ze zgłoszonych szkół średnich otrzymuje dwa merytoryczne szkolenia. Pierwsze szkolenie to spotkanie z pracownikiem IPN, który ma za zadanie wdrożyć uczestników w historyczne rysy tematów debat. Następnie uczestnicy odbywają szkolenie z debaty oksfordzkiej i wystąpień publicznych. Po odbyciu szkoleń, młodzież pod okiem nauczycieli przez kilka tygodni przygotowuję się do turnieju debat. Podczas turnieju wypowiedzi uczestników są oceniane przez ekspertów z IPN oraz profesjonalnych sędziów debatanckich ze stowarzyszenia. Po każdej debacie uczestnicy otrzymują poza wynikiem, uzasadnienie werdyktu jury wraz z analizą debaty oraz komentarz historyczny tłumaczący i rozwijający tematykę wydarzeń historycznych omawianych podczas debaty. Takie rozwiązanie pozwala zachować najwyższy poziom merytoryczny debat, jednocześnie stawiając na aktywną a nie pasywną edukację młodzieży.

Zwycięzca małopolskich eliminacji będzie reprezentował nasze województwo na ogólnopolskim finale Turnieju Debat Historycznych odbywającym się tradycyjnie w czerwcu w Warszawie. Aktualnie tytuł „mistrzów małopolski” należy do drużyny z III liceum z Tarnowa ( III edycja, 2017/18)

IV edycja Turnieju Debat Historycznych IPN przed nami. Szkolenia i turniej eliminacyjny odbędzie się w pierwszym kwartale 2019 roku. Zachęcamy do śledzenia naszej strony i Facebooka aby nie przegapić rekrutacji!

 

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *